Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rodiče Credika

15. 6. 2008

 

Máme nové stránky

www.kindlydog.com

Tyto dva články napsala majitelka Safírky a Csokiho

Barbara Sajdoková 

Obrazek

 

 

CZJCH Gondüzö-Alkonyat Zafír Bogárka SAFIRKA

21.11.2007

 Průkaz původu/Pedigree * Agility výsledky/results * Štěňata/PupiesVýstavy/Dogshows

Obrazek

Základní údaje/Basic information:

 • Datum narození/Date of birth: 1. 12. 2004, Budapest (HUN)
 • Chovatel/Breeder: Dr. Pongrácz Péter + Celeste

 

 

 • Barva/Colour: popelavá/ash
 • Výška/Height: 42 cm
 • Váha/Weight: 10 kg

Zkoušky/Exams 

 • TKV/HIT: 8. 5. 2005, Vasad (HUN)
 • Character test: 8. 5. 2005, Vasad (HUN)
 • ZVOP: 11. 6. 2006, Libhošť (CZE)
 • Agility 1, 2, 3: 2007 (CZE)

 Zdraví/Health

 • DKK/HD: 0/0 = A/free, 31. 1. 2007 (CZE)  
 • DLK/ED: 0/0 = A/free, 31. 1. 2007 (CZE)  
 • PRA/CEA: neg./free, 7. 11. 2007 (CZE)

Chov/Breeding

 • Bonitace/Breeding exam: chovná/breedable, 11. 8. 2007, Zbraslav u Brna
 • vrhy/litters: 1. "C" BestMudi kennel, 21. 3. 2008, 4 pejsci/males

*

Mistr České republiky v agility jednotlivců 2007, Pes roku 2007 (agility)

Czech National Agility Championship Winner indiviual 2007,

The Dog of the year 2007 (agility)

*Obrazek

Gondüzö-Alkonyat Zafír Bogárka

(for english, please, look down)

alias Safirka, Safča, Pipka, Jojo, Opica a nebo Žížala

Myslím, že tyhle přezdívky mluví za všechno. Anebo ne? Jak jinak bych ji ještě mohla charakterizovat? Že je prdlá, bláznivá, cholerická, občas hysterická, žárlivá, závislá, bleskově rychlá, chytrá, uštěkaná, má skvělou paměť a především je neskutečně akční... (ne, ne, žádnou podobnost tady nehledejte ).

Věřte tomu nebo ne, ale Safča, byť pátá v pořadí (tolikátá???), je můj první pes v životě, kterého jsem si mohla sama vybrat. Když jsem se rozhodla pro mudíka, věděla jsem, že nechci černého, a Safirka byla v té době jediné ne-černé štěně na prodej. Že je pěkná blbost vybírat psa podle barvy? Máte pravdu. I vzhledem k Safčiným rodičům byla má volba hodně neuvážená. Ale já chtěla štěně rychle. Doma řádili koťátka Rozárka a Jurášek a když mi do nosu cvrnkla tahle malá Popelka, bylo to jasné. Ať už byla tahle volba nepromyšlená, měla jsem na Safču velké štěstí.

ObrazekHledala jsem aktivního společníka, neúnavného a vytrvalého, rychlého a tak trošku bláznivého. A tohle všechno Safirka splňuje. Je vskutku neutahatelná, stále plná energie, věčně nadšená pro cokoliv. Miluje hračky, hru a tak nemáme při tréninku žádný problém s motivací.

Jako malé štěně byla velmi citlivá (až přecitlivělá) a cokoliv cizího ji rozhodilo. Musela jsem hodně zapracovat na její socializaci, projezdili jsme množství různých akcí, až se časem Safča srovnala a dneska je v cizím prostředí naprosto v pohodě. Hodně nám v tomhle pomohl klikr.

Na cvičáku mezi svými psími kamarády je většinou iniciátorem honiček a štvanic o hračky. Miluje přetahování o cokoliv a s kýmkoliv. Nejde ji o hračku, ale o hru. Protože odmalička vyrůstá po boku naší Díny a mezi větším množstvím psů různých ras, má velmi dobře vyvinuté sociální chování a tak nemá problém s komunikací ve smečce.

Při setkání s cizími psy občas dělá problémy její žárlivost, poněvadž je přesvědčená, že panička si žádné jiné cizí psy hladit nesmí (natož si s nima hrát) a že ani Csoki a nebo štěňata se nesmí nahánět s nikým jiným než s ní. Ale není to nic, co bychom nezvládli.Obrazek

Naší hlavní náplní je samozřejmě agility, Safirka je jedním z nejrychlejších psů kategorie medium v republice. Ve své první závodní sezóně 2007 dokázala získat titul Mistra republiky jednotlivců a také vyhrála celoroční soutěž Pes roku (a to mi v na svých prvních závodech utekla z parkuru...).

Safča umí i pár podařených kousků z tance se psem, např. válet sudy, plazit se, panáčkovat, skočit salto, zvednout zároveň přední a zadní nohu, postavit se všema čtyřma do malé misky a nebo stát na předních. Safirku to neskutečně baví, velmi rychle se učí nové prvky a pak je s nadšením sama - bez povelů - provádí.

ObrazekJe to divoké třeštidlo, věčně v pohybu a věčně vysmátá. Je to skutečný "Pes na depresi" 

Safča má ráda - mě, Milana, naše psy, běhání, agility, klikr-trénink, lovení myší (a jejich následná konzumace), klacíky, Okču, Kejsinku, štěkání...
Safča nesnáší - samotu, nudu, když ji někdo ruší při tréninku, když mi něco moc dlouho trvá, když cvičí někdo jiný než ona...

 

 

_____________________________________ 

CZCH Méhes - Kerti Arasz "CSOKI"

*

ObrazekDatum narození/Date of birth:8.6.2004
Místo narození/Place of birth: Maďarsko
Jméno
chovatele/Breeder: Endre Agócs, Maďarsko
Předchozí majitel/Previous owner: Józef Rusznyak, Maďarsko
Spolumajitelé/Co-owners: Dr. Péter Pongrácz, Celeste Pongrácz, Maďarsko

Kohoutková výška/Height: 44 cm
Váha/Weight: 15 kg

Zdravotní vyšetření/Health checking:

DKK/HD: 0/0 (A/free) 

DLK/ED: 0/0 (A/free)

Patella - neg.

PRA/CEA - neg.

Zkoušky/Exams:
TKV - 16.7.2005, Salföld, Maďarsko
Character test - 16.7.2005, Salföld, Maďarsko
ZVOP - 11.6.2006, Libhošť u Nového Jičína, ČR                                                      Agility - LA 1, LA 2

Bonitace/Breeding exam: 16.7.2005, Salföld, Maďarsko - "chovný"/breedable

*

!!! 2. vicemistr ČR v agility jednotlivců 2008 !!!

*

ObrazekCsoki byl moje "láska na první pohled". Objevila jsem ho skoro náhodou v květnu 2005 na ovčí farmě v Národní rezervaci Kiskunsági v samém srdci maďarské puszty. Byl strašně špinavý, zablešený a uvázaný na řetězu. Uchvátil mne svou nádhernou čokoládovou barvou (odtud jeho "volací" jméno Csoki) a svým přátelským a veselým projevem. V té době jsem měla doma půlroční Safirku, dvanáctiletou kníračku Adélku a šestiletou ovčandu Dínu (a tři kočky), takže pořizovat si dalšího psa jsem neměla vůbec v plánu.

Koupit Csokiho jsem se rozhodla o pár dní později. Jela jsem pro něj v červenci 2005. Csokiho spolumajitelé a mí přátelé (chovatelé naší fenky Safirky) si pro nás připravili nabitý program. V pátek jsme vyzvedli Csokiho na farmě a jeli s ním rovnou na veterinu očipovat a zrentgenovat klouby (kyčle, patelly, lokty - vše čisté).

V sobotu jsme se přesunuli do Salföldu, kde jsme absolvovali bonitaci (s výsledkem chovný), herding instinct test (zkouška pasteveckých vloh - vlohy prokázány) a character test (všech 13 úkolů splněno na výborně). V neděli jsme se zúčastnili výstavy a hodnocení V1 pro nás bylo tou nejlepší tečkou za tímto víkendem!

Obrazek

Csoki je borec. Na to, že nás znal jen pár hodin, choval se celý víkend skvěle. V sobotu jsem ho mohla pustit z vodítka a nehnul se od nás ani na krok. Okamžitě nás adoptoval a sám se ujal role našeho ochránce - a to mu zůstalo dodnes.

Csoki strávil první rok svého života v pusztě mezi ovcemi, psy a dalšími zvířaty. Je proto velmi dobře socializovaný a nekonfliktní. Je zdravě sebevědomý, se známými i cizími psy vychází bez problémů, stejně tak s našima kočkama. 

Méhes - Kerti Arasz znamená ve volném překladu Pilná včelička. A přesně takový Csoki je - neúnavný pracant. Ať už jsme spolu na cvičáku nebo na procházce, nespustí ze mě oči a je neustále připravený splnit jakýkoliv povel. Je vášnivý aportér - dáte-li mu na výběr mezi míčkem a salámem, bez rozmýšlení zvolí míček!!!

Po exteriérové stránce je Csoki vynikající. Má ideální výšku (standard uvádí u psů ideál mezi 43 - 45 cm), výbornou stavbu těla, výraznou samčí hlavu s dobře nasazenýma ušima. Je plnochrupý s nůžkovým skusem.  Rozhodčí (a nejen oni) u Csokiho obdivují jeho krásný tmavě hnědý sytý pigment nosu i pysků a středně tmavé oko, protože stejně jako u popelavé barvy je nejčastějším problémem u hnědých mudi nedostatečný pigment.

Jediné, co mu chybí k dokonalosti, je jeho bílý flíček na hrudníku. V žádném případě to ale není vylučující vada! Jen pro představu - v září 2004 vyhrál titul BOB mudi na Světové výstavě maďarských pasteveckých plemen pes Nyirségfia Maci, který má mnohem větší bílý znak na hrudi než náš Csoki.

Stejně jako Safirka i Csoki je zapálený do práce s ovcemi a tak dle možností jezdíme trénovat a zlepšovat naši pasteveckou spolupráci ke známým na statek nebo na tréninky pořádané ČAOP (Česká asociace ovčáckých psů) nebo KPPP (Klub pracovních pasteveckých psů). 

Csokiho domácí přezdívka je "Pes, který nic neřeší", protože opravdu nic neřeší. Jakékoliv změny, nové úkoly či podmínky přijímá s klidem, je to naprostý pohodář a hned tak ho něco nerozhodí.

Csoki má za sebou dvě krytí, obě úspěšná a tak po světě běhá už 9 malých Čokoládíčků - 2 v Maďarsku, 1 v Německu, 1 v Norsku, 2 ve Finsku a 3 ve Švédsku. Bližší info o vrzích a štěňatech najdete v článku Csoki - Čokoládový táta.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Credo